Az Európai Unió támogatásával
HÁTTÉR
A zászlós Erasmus+, az Európai Unió oktatási, képzési, ifjúsági és sportprogramja képzési, tanulási és mobilitási lehetőségeket kínál a szakoktatási és szakképzési (VET) tanulók és személyzet számára az Erasmus+ program országaiban (27 EU -tagállam+ 6). A nem programország, más néven „partnerország”, főként felsőoktatási és ifjúsági tevékenységekben vehet részt, amelyek az egész világ számára nyitottak.
Az EU-ban folyamatban van a szakképzési ágazat nemzetközivé tétele, és számos partnerország kérte, hogy nyissák meg az Erasmus+ keretében a szakképzési tevékenységeket a nemzetközi együttműködés előtt, hogy kihasználják az Erasmus+ és az Erasmus+ keretében felhalmozott jó tapasztalatokat és elődprogramokat.
A Nyugat -Balkán gazdasági reformprogramja elismeri a szakoktatás és -képzés (VET) fontosságát az ipar alátámasztásában és a gazdasági növekedés előmozdításában. A szakképzésben diplomások szintén munkahelyteremtők. A munkaerőpiacra vonatkozó készségek elsajátítását el kell fogadni és el kell ismerni minden típusú képzésben, legyen az formális, informális vagy nem formális, mivel a képzés nagy része az informális szektorban történik. A szakképzésnek koherens rendszernek kell lennie, amelynek célja a társadalmi-gazdasági fejlődés igényeinek kielégítése a minőségi képzettségű emberi erőforrások tekintetében.
A 2016-os torinói folyamat regionális jelentésével összhangban a Nyugat-Balkán a VET reagálását a gazdaságra kiemelten kezeli reformtervében a lassú foglalkoztatás és a fiatalok magas munkanélkülisége miatt. Jelenleg a Nyugat-Balkánon a szakképzésnek a foglalkoztatáshoz való kapcsolódása korlátozott, a képzés költséges, és a kormányok befektetései kihívást jelentenek. A felvételi arányok növekedtek, de a fiatal nők szakképzéshez való hozzáférése továbbra is kihívást jelent.
CÉL
Ennek a kísérleti projektnek az átfogó célja az oktatási és szakképzési rendszer megerősítése, valamint a program által megcélzott négy nyugat-balkáni ország – Albánia, Bosznia és Hercegovina, Koszovó* és Montenegró – megismertetése az Erasmus+ keretén belül a szakmai mobilitási programok lehetőségeivel.
A partnerség az üzleti és oktatási területen tevékenykedő közép-európai és nyugat-balkáni szervezetekből áll
és lehetőséget biztosít a szakképzési hallgatók, tanárok, valamint a mobilitást támogató oktatók és menedzserek számára az alább felsorolt számos tevékenységben való részvételre.
Pontosabban, a projekt három fő terület köré összpontosul:
1. Társadalmi felfogások és a szakképzési ágazat imázsai a NYB-országokban – változtatást szeretnénk kezdeményezni abban, hogy ezen államok társadalmai hogyan gondolkodnak a szakiskolákról, és hogyan értékelik a szakképzést.
2. A szakoktatás minősége – célunk, hogy segítsük a NYB – országok szakképző intézményeit abban, hogy jobb minőségű oktatást és teljesebb, értékes tanulási élményt nyújtsanak diákjaiknak; ezenkívül szeretnénk segíteni a szakképzési ágazatot abban, hogy ügyesebbé váljon a társadalmi kirekesztés megelőzésében.
3. A szakoktatás relevanciája a munkaerőpiaccal szemben – igyekszünk segíteni a NYB-országok szakképző intézményeit abban, hogy átmenjenek a hazai munkaerőpiacuk valóságával való jobb konvergenciába. Ezen túlmenően célunk az, hogy segítsük a szakképzési szektort a vállalatokkal való szorosabb kapcsolatok kialakításában, hogy az üzleti szektor támogathassa az iskolákat és az állami szerveket, legyen az műszaki szakértelme vagy kölcsönösen előnyös együttműködési formák.
A KÖVETKEZŐ TEVÉKENYSÉGEK MEGVALÓSULNAK.
PROJEKT PARTNEREK.
ezek a fantasztikus szervezetek részt vesznek ebben a projektben
Participating countries
Albania
Bosnia and Herzegovina
Greece
Hungary
Kosovo
Montenegro
Hungary
Nyílt felhívások.
A felhívások hamarosan elérhetőek lesznek
Legújabb hírek.
* Ez a megnevezés nem érinti a státuszra vonatkozó álláspontokat, és összhangban van az 1244/1999 ENSZ BT -határozattal és a Nemzetközi Bíróság Koszovó függetlenségi nyilatkozatáról szóló véleményével.